صفحه اصلي > مدیریت دانشجویی > اداره تغذیه  >  بروشورهاي آموزشي وتازه های تغذیه 
چهارشنبه ٠٦ بهمن ١٤٠٠
بروشورهاي آموزشي وتازه های تغذیه
 

 

ويتامين D

مسيرهاي فيزيولوژي و بيوشيميايي

جذب روده اي كلسيم و فسفر، توسط شكل فعال ويتامين D ) 25 و 1ـ دي هيدروكسي كوله كلسيفرول (تحت تاثير قرار مي‌گيرد. اين تركيب ويتامين D نقش تنظيم كنندگي هموستاز كلسيم و فسفر را به عهده دارد. اين ويتامين به دو شكل وجود دارد: ويتامين D2 (ارگوكلسيفرول) و ويتامين D3 (كوله كلسيفرول). ويتامين D3 به طور طبيعي تحت تاثير نور خورشيد و از 7 ـ دهيدروكوله كلسيفرول در پوست ساخته مي‌شود. ويتامين D2 تحت تاثير اشعه ماوراء بنفش از استرول گياهي و اروگوسترول گياهي ساخته مي‌شود. به نظر مي‌رسد كه فعاليت ويتامين‌هاي D2 و D3 در بدن انسان يكسان است. ويتامين D براي حفظ يكپارچگي اسكلت و استفاده مناسب از كلسيم و فسفر لازم است. نوزادان و كودكان بيشترين نياز را به آن دارند. وقتي كه دريافت, ناكافي باشد, ممكن است راشيتيسم ايجاد شود. در بزرگسالان اين كمبود ممكن است منجر به استئومالاسي (نرمی استخوان)شود.

جذب

ويتامين D غذا همراه با چربي ازروده باریک جذب مي‌شود وسوءجذب چربي بر جذب ويتامين D  اثر دارد.

منابع غذايي

نياز به ويتامين D به طور طبيعي با اثر نور خورشيد بر روي 7 ـ دهيدروكلسترول در پوست و توليد ويتامين D3 تامين مي‌شود. در مناطقي كه نور خورشيد كم است, تشكيل ويتامين D ممكن است, كافي نباشد. منابع رژيمي اين ويتامين محدود به جگر, تخم مرغ, كره, شير غني شده و روغن ماهي است.

ارزيابي وضعيت تغذيه اي  :  وضعيت ويتامين D از طريق اندازه گيري ویتامین در سرم سنجيده مي‌شود.

كمبود ويتامين D ممكن است با كاهش فسفات سرم و كلسيم و افزايش فسفاتاز قليايي, هيدروكسي پرولين ادراري و هورمون تيروئيد همراه باشد.

علائم و نشانه هاي كمبود و درمان آن

كمبود ويتامين D سبب راشيتيسم(نرمی استخوان در گودکان) و استئومالاسي (نرمی استخوان در بزرگسالان) مي‌شود. مصرف درازمدت داروهاي ضد تشنج (مانند فنوباربيتال و فنيتوئين) ممكن است منجر به پيدايش راشيتيسم و استئومالاسي شود. نوزاداني كه از شير مادر يا فرمول‌هاي غني نشده تغذيه مي‌شوند, بايد روزانه 400 واحد بين‌المللي مكمّل ويتامين D دريافت كنند. راشيتيسم واضح معمولاً با 1000 واحد ويتامينD روزانه درمان مي‌شود. براي پيشگيري و معالجه راشيتيسم تغذيه اي, درمان ريكتز متابوليك و استومالاسي و درمان هيپوپاراتيروئيديسم, از ويتامين D به سطح وسيع استفاده مي‌شود. نارسايي مزمن كليوي با كاهش توانايي كليه ها در تبديل 25-OH-D3 به 25-(OH)2-D3 و 1 شناخته مي‌شود.

استفاده از دوزهاي بالا و اثرات آن

مسموميت با ويتامين D, با غلظت بالاتر از ng/ml400, 25-OH-D3 پلاسما همراه است. نشانه ها و علائم اوّليه مسموميت عبارتند از:

ضعف, خستگي, سردرد, تهوع, استفراغ, هيپركلسمي و اختلال در عمل كليه.

 

 

افزایش تنوع غذایی
ارتقاء برنامه غذایی
مدیریت امور دانشجویی و اداره تغذیه اقداماتی در جهت بهبود و ارتقاء تغذیه دانشگاه بعمل آورده است.
 ١٠:٥٤ - 1396/06/31 - نظرات : ٠متن کامل >>
اطلاعات مفید درباره تغذیه
خانم رکوعی کارشناس مسئول تغذیه دانشگاه : از این پس به صورت دوره ای مطالب جدید تغذیه ای در قسمت بروشورهای آموزشی و تازه های تغذیه در اختیار کاربران گرامی قرار خواهدگرفت.
 ٠٩:١١ - 1393/03/28 - نظرات : ٠متن کامل >>
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4541
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 628899
 بازدیدکنندگان آنلاین : 1
 زمان بازدید : 1.27
دانشگاه علوم بهزیستی...معاونت آموزشیمعاونت پژوهشیمعاونت درمان و توانبخشیکتابخانه مرکزیتماس با دانشگاه
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences